Dla wyzwolenia ludzkiej energii i inicjatyw społecznych należy dokończyć prywatyzację skomercjalizowanych firm komunalnych, a także skomunalizowanych spółek skarbu państwa upowszechniając własność akcyjną wśród wszystkich obywateli, co da im prawo współdecydowania o zrównoważonym rozwoju gmin.
JELENIA GÓRA MIASTEM OBYWATELSKIM
Jelenia Góra, dnia 19 kwietnia 2016 r.
Demokracja i Sprawiedliwość
58-506 Jelenia Góra, ul. Działkowicza 19
Tel./fax 0*75/6431774
Nr KRS 0000600596 REGON 363671575
Obywatelski projekt uchwały w sprawie prywatyzacji skomercjalizowanych firm komunalnych
Uchwała nr ……..
Rady Miejskiej w Jeleniej Górze
z dnia………….
Na podstawie: art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit. f ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95 z późniejszymi zmianami) oraz art. 20 ustawy zasadniczej.
Uchwala się co następuje:
- 1.
Tworzy się spółkę akcyjną o nazwie „Miejska Grupa Kapitałowa SA” („MGK SA”) w Jeleniej Górze.
- 2.
Spółka „MGK SA” obejmuje akcje i udziały wszystkich spółek komunalnych, które świadczą usługi publiczne obecnie i tych, które powstaną w przyszłości skomercjalizowane.
- 3.
Przygotować prywatyzację w/w majątku komunalnego polegającą na odpłatnym udostępnieniu min. 49% akcji spółki „MGK SA” wszystkim mieszkańcom Jeleniej Góry zorganizowanym przynajmniej w 300 – osobowe grupy (stowarzyszenia, spółdzielnie, spółki z o.o., spółki akcyjne). Ustalenie zasad upublicznienia akcji spółki „MGK SA” nastąpi w formie odrębnej uchwały Rady Miejskiej.
- 4.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.
- 5.
Uchwała wchodzi w życie w dniu podjęcia.
Przewodniczący Rady Miasta
Uzasadnienie
Mając na uwadze uspołecznienie gospodarki rynkowej w naszym mieście, a tym samym uzdrowienie gospodarki komunalnej pod kątem sprawnego działania, przejrzystości finansów, przeciwdziałanie trudnościom finansowym, a także upodmiotowienie lokalnej społeczności w celu jej uaktywnienia, należy przystąpić do koncentracji w formie akcyjnej rozproszonego obecnie majątku spółek komunalnych, a następnie do jego prywatyzacji przez upublicznienie akcji majątku komunalnego.
Ten prosty i oczywisty ruch pozwoli m.in. na:
- Łatwiejsze pozyskiwanie kredytów (duża wiarygodność kredytowa),
- Pozyskiwanie środków na rozwój przez lokowanie akcji komunalnych i ich obrót na rynku publicznym (Centralna Tabela Ofert),
- Zahamowanie niezgodnej z prawem prywatyzacji firm komunalnych przez wyprzedaż,
- Emisję obligacji przez rynek publiczny.
Uruchomienie powyższego, bardzo dużego potencjału kapitałowego pozwoli na uruchomienie jeszcze większego kapitału ludzkiego, który obecnie w dużym stopniu jest marnotrawiony. Brak wizji i strategii zrównoważonego rozwoju, a w szczególności wykorzystania naszych zasobów naturalnych i intelektualnych, a także prowadzona od wielu lat błędna i bardzo szkodliwa polityka prywatyzacyjna zmusza mieszkańców gmin do szukania pracy poza krajem. Proponujemy w związku z tym udostępnienie min. 49% akcji spółki MGK SA wszystkim mieszkańcom wspólnoty, którzy w ten sposób staną się współakcjonariuszami działalności gospodarczej gminy, a pośrednio jej współgospodarzami jako naszego dobra wspólnego.
Program dla Polski Samorządnej
Aby dobrze mogło funkcjonować nasze państwo, dobrze muszą funkcjonować gminy (wiejskie i miejskie), w których wszyscy żyjemy wykorzystując własne zasoby naturalne i intelektualne. Wielu ludziom wydaje się, że coś pożytecznego można robić tylko od góry od władzy centralnej dlatego walczą o przywilej rządzenia.
Jako Naród odrzucamy neoliberalny model gospodarki rynkowej – tj. globalizm gospodarczy, jako niezgodny z konstytucją i Nauką Społeczną Kościoła.
Podstawą ustroju gospodarczego w Polsce jest przyjęta w referendum (2.04.1997r.) przez Naród społeczna gospodarka rynkowa (art. 20 konstytucji) oparta na zasadach pomocniczości, solidarności i dobra wspólnego oraz na zasadzie sprawiedliwości społecznej. W obecnej bardzo trudnej sytuacji dla naszej Ojczyzny należy niezwłocznie uruchomić w gminach odpowiednie procesy społeczno-gospodarcze by wymusić korzystne przemiany prowadzące do prawidłowego rozwoju kraju.
Dla wyzwolenia ludzkiej energii i inicjatyw społecznych należy dokończyć prywatyzację skomercjalizowanych firm komunalnych, a także skomunalizowanych spółek skarbu państwa upowszechniając własność akcyjną wśród wszystkich obywateli co da im prawo współdecydowania o zrównoważonym rozwoju gmin. Aby obronić naszą cywilizację łacińską i wiarę katolicką należy postawić na państwo obywatelskie. Warunkiem koniecznym tworzenia takiego państwa jest upowszechnienie własności wśród wszystkich obywateli z pozostawieniem własności państwowej tylko dla strategicznych sektorów gospodarczych.
PREZES
Demokracji i Sprawiedliwość
Z siedzibą w Jeleniej Górze
Grzegorz Niedźwiecki
Zapraszam do przybycia do Jeleniej Góry – noclegi można znaleźć tutaj.