NARODOWY SĄD OBYWATELSKI
Informacje o Narodowym Sądzie Obywatelskim
- Narodowy Sąd Obywatelski jest społecznym komitetem, powołanym na podstawie § 24 pkt. 3 w zw. z § 35 pkt. 2 Statutu Demokracji i Sprawiedliwość (KRS 0000600596) oraz określonymi celami DiS i sposobami ich realizacji.
- Narodowy Sąd Obywatelski jest oddolną, społeczną misją obywatelską na rzecz pożytku publicznego i dla dobra narodu i społeczeństwa polskiego, opartą na wymienionej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej formie sprawowania władzy oraz uzupełniająco i wspomagająco – na wymienionej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadzie demokratycznego państwa prawnego – oraz zagwarantowanych wolnościach, prawach i obowiązkach człowieka i obywatela.
- Narodowy Sąd Obywatelski został powołany i działa na podstawie art. 12 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zapewniającego wolność tworzenia ruchów obywatelskich i innych dobrowolnych zrzeszeń, a ponadto na podstawie treści Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mówiącej o woli obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do „zagwarantowania praw obywatelskich, a działaniu instytucji publicznych zapewnieniu rzetelności i sprawności”, i w tym celu ustanowienia „praw podstawowych dla państwa opartych na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot”.
- Celem i zadaniem Narodowego Sądu Obywatelskiego jest – dla zapewnienia pokoju, zgody, dobra wspólnego, zasad sprawiedliwości społecznej i harmonii współżycia społecznego – organizowanie i koordynowanie działań Sędziów Pokoju i Ławników Narodowego Sądu Obywatelskiego w zakresie ochrony obywatelskiego dobra publicznego oraz przestrzegania przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.
- W imieniu Narodowego Sądu Obywatelskiego działają Sędziowie Pokoju i Ławnicy Narodowego Sądu Obywatelskiego, powoływani przez Prezesa Narodowego Sądu Obywatelskiego.
- Sędzia Pokoju (i odpowiednio Ławnik) Narodowego Sądu Obywatelskiego prowadzi działalność społecznie i – dla zapewnienia pokoju, zgody, dobra wspólnego, zasad sprawiedliwości społecznej i harmonii współżycia społecznego – ma prawa w razie potrzeby:
- występować na rzecz pożytku publicznego i dla dobra narodu i społeczeństwa polskiego wobec władz, urzędów i sądów państwowych;
- oceniać i opiniować działalność władz, urzędów i sądów państwowych;
- podejmować działania arbitrażowe w przypadku sporów i konfliktów.
- Narodowy Sąd Obywatelski powołany został w Jeleniej Górze w dniu 13 marca 2019 roku i od tej pory wręczane zostaną akty nominacyjne pierwszej grupie Sędziów Pokoju NSO.
PREZES
Narodowego Sądu Obywatelskiego
Grzegorz Niedźwiecki
gen. bryg. DiS
Narodowy Sąd Obywatelski, 58-506 Jelenia Góra, ul. Działkowicza 19
Organ założycielski: Prezes DiS; KRS 0000600596; REGON 363671575
http://trybunal-narodowy.pl/wp-content/uploads/2019/06/Druk-przelewu-op%C5%82aty-i-koszt%C3%B3w.pdf