Dlaczego dzieci nie dostają alimentów?

Dnia 11 marca 2017 r. o godz. 21.50 odbył się kolejny program w TVP INFO – Studio Polska. Tematem programu było: Dlaczego dzieci nie dostają alimentów?

Gośćmi programu byli między innymi Joanna Niciejewska i Zenon Nowak, działający wokół Stowarzyszenia „Dzielny Tata”.

Do studia nie przybyli zaproszeni Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Nie dziwię się, że nie przybyli. Z racji formy MMA programu, nie mieliby szansy na konstruktywną dyskusję.

Z tej też racji być może, zmienili się też prowadzący program. Program prowadzili Magdalena Ogórek i Jacek Łęski. Poprzednicy kompletnie nie radzili sobie w ringu i mieli wpadki.

Nie przyszedł do studia też dyżurny alimenciarz Mateusz Kijowski, ale może to i dobrze, bo byłoby większe show.

 

Powody niepłacenia alimentów są różne. Choćby:

  • dowolność reguł gry, głównie przez sędziów sądu rodzinnego,
  • system społeczno-gospodarczy i rynek pracy,
  • mentalność społeczeństwa.

 

Niektórzy myślą, że rozwiązaniem byłaby opieka naprzemienna, czego w moim odczuciu nie można zastosować generalnie. Nie miałoby to nic wspólnego z dobrem dziecka i często byłoby niemożliwe. Skokowa zmiana środowiska i jednostek oświatowo wychowawczych to przedmiotowe traktowanie dziecka. Do tego należy doliczyć skrajne pozycje i nastawienie stron konfliktu. Często patologie.

 

Problem alimentów jest problemem ważnym, ale niekoniecznie najistotniejszym. Najważniejszym jest orzekanie w sprawie ograniczenia lub pozbawienia rodziców praw rodzicielskich oraz ustalenie im prawa do kontaktów z dzieckiem. Często decyzje sędziów nie mają nic wspólnego z dobrem dziecka. Sędziowie wydziałów rodzinnych i nieletnich wydają nagminnie wyroki dowolne, stronnicze i emocjonalne. Kto więcej zapłaci, kto ma lepszego adwokata, kto jest spowinowacony z funkcjonariuszem, kogo nie lubimy. Sędziowie pozbawiają prawa do kontaktów z dzieckiem bez faktu zagrożenia zdrowia i życia dziecka ze strony ojca (lub matki), a nawet przy dużej trosce rodzica o dziecko. Kierują się „swobodą” orzeczeń, a nie dobrem dziecka. Dziecko wyalienowane nie będzie miało dobrych wzorców do założenia własnej rodziny. Problem alimentów, rozpadu rodzin i relacji stron konfliktu, leży w amoralnym i aspołecznym oraz niekontrolowanym orzekaniu przez sędziów. Sędziów nieludzkich.

 

https://vod.tvp.pl/29138087/11032017-2150

https://vod.tvp.pl/29138118/11032017-2304

 

Grzegorz Niedźwiecki – socjolog


Warning: Division by zero in /home/demokrac/domains/demokracjaisprawiedliwosc.pl/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1457

Jeden komentarz do “Dlaczego dzieci nie dostają alimentów?”

  1. Nie byłoby alimentów, gdyby ludzie byli odpowiedzialni. Jeśli dorośliby do związku, do zakładania rodziny. Ludzie często żyją na kocią łapę, a jednocześnie chcieliby decydować. Chorągiewkę bez kotwicy zawsze wiatr powieje. Dom należy budować na solidnym fundamencie. Na miłości, na szacunku i przywiązaniu. Coś związanego trudniej jest rozwiązać.

Dodaj komentarz